5 Rzeczy, Których Nie Chcesz Żałować

Opublikowane przez Martyna Stepek w dniu

4 min czytania

„Nie wiem jeszcze, czego chcę, ale wiem, czego na pewno nie chcę.” 

Zdarzyło Ci się kiedyś tak pomyśleć?

Pamiętam, jak kilka lat temu przyszło mi to do głowy. Wiedziałam już wówczas, czego nie chcę w relacjach, w pracy, w zakresie swojego zdrowia i samopoczucia. Ale jeszcze nie do końca wiedziałam, co chcę. Znasz to uczucie?

Chwilę później wpadła mi w ręce książka Bronnie Ware, która absolutnie utwierdziła mnie w przekonaniu, że czasami najłatwiej znaleźć odpowiedź na pytanie „czego ja tak właściwie chcę?” odpowiadając sobie na pytanie… „czego ja w życiu na pewno nie chcę?” Dlatego też, w tym artykule piszę 5 rzeczach, których żałujemy w życiu najbardziej.

5 Rzeczy, Których Nie Chcesz Żałować

Bronnie Ware, pielęgniarka z Australii, która zajmowała się nieuleczalnie chorymi pacjentami przez ostatnie 12 tygodni ich życia, w 2012 roku opublikowała relacje pacjentów, którzy wyznają, czego żałują w życiu najbardziej.

#1 Żałuję, że żyłem życiem, którego inni ode mnie oczekiwali, a nie tym, które mi odpowiadało i było zgodne, z tym, kim jestem naprawdę

Żal, który pojawiał się najczęsciej. Kiedy pacjenci mieli świadomość, że ich życie się już kończy, zauważali, jak wiele ich marzeń pozostało niespełnionych. Większość osób nie spełniła nawet połowy swoich marzeń i odchodzili wiedząc, że było to spowodowane decyzjami, które podjęli i wyzwaniami, na które się nie zdecydowali.

Pacjenci mówili, że pełnia zdrowia i sił daje niezwykłą wolność, z której nie zdawali sobie sprawy, aż do momentu, kiedy już dłużej tego nie mieli.

#2 Żałuję, że pracowałem tak ciężko

Bronnie relacjonuje, że to było wyznanie każdego mężczyzny, którym opiekowała się w szpitalu. Żałowali, że uciekły im czas dorastania dzieci i czas, który mogli spędzić wspólnie z osobą, z którą dzielili życie.

#3 Żałuję, że nie miałem odwagi, żeby wyrażać uczucia

Głównym powodem niewyrażania prawdziwych uczuć była potrzeba pozostania w zgodzie z innymi i uniknięcie konfliktu. W efekcie jednak, doprowadziło to do tego, że te osoby godziły się na przeciętne życie, nigdy nie dając sobie szansy na bycie autentyczną wersją siebie.

Gorycz i niechęć, które były wynikiem takiego postępowania, w wielu przypadkach przyczyniła się do rozwoju chorób.

#4 Żałuję, że nie byłem bliżej z moimi przyjaciółmi

Pacjenci często nie zdawali sobie sprawy z korzyści, jakie niesie przyjaźń, aż do czasu ostatnich kilku tygodni ich życia. Wielu było tak zajętych swoim życiem, że przyjaźnie, które były ważne, poluzowały się przez lata.

Pacjenci żałowali, że nie poświęcili czasu i zaangażowania na pielęgnowanie przyjaźni. Wszyscy tęsknili za swoimi przyjaciółmi.

#5 Żałuję, że nie pozwoliłem sobie być szczęśliwszy

To również żal, który pojawiał się najczęściej. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, tak naprawdę do momentu ich ostatnich tygodni, że szczęście to wybór. Pozostawali w starych schematach i nawykach. Komfort tego, co znane, przejął ich emocje i fizyczne życie. Strach przed zmianą powodował, że udawali przed sobą, przed innymi, że są zadowoleni, podczas gdy głęboko w środku, marzyli o tym, żeby śmiać się prawdziwie.

Mocne, prawda?

Zostawiam przestrzeń na Twoje własne przemyślenia. Jeśli czujesz, że jesteś w punkcie, w którym chciałabyś przedefiniować swoje życie, zadaj sobie pytanie – czego, będąc u schyłku mojego życia, nie chciałbym żałować?

A jeśli nie wiesz do końca, jak się za to zabrać, w uporządkowaniu myśli pomoże Ci planer, który bezpłatnie pobierzesz klikając w ten link.

W planerze znajdziesz bardzo skuteczne ćwiczenie, które pomoże Ci zdecydować, czego tak naprawdę oczekujesz od życia. Jest też miejsce na rozplanowanie tego, czego pragniesz i podjęcie działań już dzisiaj. 

Bardzo Ci ten planer polecam – większość punktów zwrotnych i najważniejszych decyzji, które podjęłam w życiu były efektem tego, że odpowiedziałam sobie na dokładnie te same pytania, które tam znajdziesz. 

Wypełnienie kilku prostych ćwiczeń zajmie Ci około 60 minut, a z pewnością może zmienić kolejne 60 lat Twojego życia na zdrowsze, bardziej eksytujące i zgodne z tym, co masz w sercu. Nie czekaj, bo to Twoje życie i jest zbyt cenne, żebyś żyła według zasad, które Ci nie odpowiadają.

Masz pytania albo przemyślenia dotyczące tego postu? Czy ten planer pomógł Ci zmienić coś na lepsze albo czegoś Ci w nim brakuje? Bardzo mi zależy, żeby wiedzieć, co myślisz. Daj proszę znać poniżej! 

A jeśli wolisz bardziej prywatną rozmowę, napisz do mnie na stepekmartyna@gmail.com. Twoja wiadomość jest zawsze mile widziana!

Kategorie: BLOG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *